Siatkarskie mistrzostwa Europy: triumf Polski i najważniejsze momenty turnieju

Siatkarskie mistrzostwa Europy: triumf Polski i najważniejsze momenty turnieju
Autor Dawid Borkowski
Dawid Borkowski22 października 2024 | 6 min

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej to prestiżowy turniej organizowany co dwa lata przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV). Pierwsze zawody odbyły się w 1948 roku we Włoszech. Od tamtej pory turniej stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w europejskiej siatkówce. Polska zdobyła w nich dwa złote medale (1976 i 2023), pięć srebrnych i cztery brązowe. W najnowszej edycji, która odbyła się w 2023 roku, reprezentacja Polski pokonała Włochów 3:0 w finale, a MVP turnieju został Wilfredo León.

Kluczowe informacje:
  • Turniej odbywa się co 2 lata pod egidą CEV
  • Rekordzistą w liczbie zwycięstw jest Związek Radziecki (12 tytułów)
  • Polska zdobyła łącznie 11 medali w historii turnieju
  • Ostatnia edycja (2023) była organizowana przez 4 kraje: Bułgarię, Izrael, Macedonię Północną i Włochy
  • W turnieju bierze udział 24 drużyny narodowe
  • Finał ME 2023 rozegrano w Rzymie

Organizacja i gospodarze mistrzostw Europy w siatkówce

Siatkarskie mistrzostwa Europy 2023 odbyły się w dniach 28 sierpnia - 16 września. Organizatorami tego prestiżowego turnieju były cztery państwa: Bułgaria, Izrael, Macedonia Północna i Włochy. Każdy z gospodarzy przygotował nowoczesne areny, które gościły najlepsze drużyny kontynentu.

Mistrzostwa Europy w siatkówce zgromadziły rekordową liczbę 24 drużyn. Mecze rozgrywano w ośmiu halach sportowych rozsianych po całej południowej Europie. Finałowe starcia zaplanowano w rzymskiej Palazzo dello Sport.

  • PalaLottomatica - Rzym, Włochy
  • Pałac Kultury i Sportu - Warna, Bułgaria
  • Arena Monbat - Ruse, Bułgaria
  • Sala Sportowa "Boris Trajkowski" - Skopje, Macedonia Północna
  • Metro Arena - Tel Awiw, Izrael
  • Nelson Mandela Forum - Florencja, Włochy
  • PalaBarton - Perugia, Włochy
  • Pala Rossini - Ankona, Włochy

System rozgrywek mistrzostw Europy

Europejski turniej siatkarski rozpoczął się od fazy grupowej. Zespoły podzielono na cztery grupy po sześć drużyn, z których cztery najlepsze awansowały do 1/8 finału.

W fazie pucharowej rywalizowano systemem pojedynczych meczów. Przegrana oznaczała natychmiastowe pożegnanie z turniejem.

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
Włochy Bułgaria Macedonia Płn. Izrael
Serbia Finlandia Polska Francja
Niemcy Słowenia Holandia Turcja
Belgia Ukraina Czechy Rumunia
Estonia Hiszpania Czarnogóra Grecja
Szwajcaria Chorwacja Dania Portugalia

Czytaj więcej: Przygotowanie fizyczne w piłce siatkowej: Jak poprawić siłę i wytrzymałość?

Przebieg turnieju i najważniejsze mecze

Podczas siatkarskich mistrzostw Europy nie zabrakło emocjonujących spotkań. Francja sensacyjnie przegrała z Rumunią 2:3 w fazie grupowej. Serbia pokonała Niemcy 3:0, pokazując świetną formę.

Słowenia w ćwierćfinale stoczyła dramatyczny bój z Ukrainą. Mecz trwał ponad 2,5 godziny. Finaliści poprzedniej edycji wygrali 3:1.

W półfinale Włosi pokonali Francję 3:0. Gospodarze pokazali mistrzowską formę. Kibice w Rzymie świętowali awans do wielkiego finału.

Najlepsze statystyki turnieju: najwięcej punktów - Wilfredo León (98), najlepszy serwujący - Kamil Semeniuk (19 asów), najlepszy blokujący - Norbert Huber (22 bloki).

Droga Polski do finału

Reprezentacja Polski siatkówka rozpoczęła turniej od zwycięstw w grupie C. Biało-czerwoni pokonali kolejno: Czechy (3:0), Holandię (3:1) i Macedonię Północną (3:0). Każdy mecz pokazywał rosnącą formę zespołu.

W fazie pucharowej Polacy nie zwalniali tempa. W 1/8 finału pokonali Belgię 3:1, w ćwierćfinale Serbię 3:1. Półfinałowy mecz ze Słowenią zakończył się pewnym zwycięstwem 3:1.

Wielki finał: Polska vs Włochy

Zdjęcie Siatkarskie mistrzostwa Europy: triumf Polski i najważniejsze momenty turnieju

16 września 2023 roku w wypełnionej po brzegi Palazzo dello Sport w Rzymie, turniej siatkarskich mistrzostw osiągnął kulminację. Polacy od początku narzucili swój styl gry, wygrywając pierwszego seta 25:20.

W drugim secie Włosi próbowali odrobić straty. Doskonała gra Leona i Śliwki pozwoliła Polsce wygrać 25:21.

Trzeci set przyniósł najwięcej emocji. Biało-czerwoni zachowali zimną krew w końcówce. Zwycięstwo 25:23 dało Polsce złoty medal.

  • as serwisowy Leona przy stanie 10:10 w pierwszym secie
  • seria 5 punktów z rzędu w drugim secie przy stanie 15:15
  • blok Hubera na 23:21 w trzecim secie
  • ostatnia akcja meczu zakończona atakiem Śliwki

Kluczowi zawodnicy finału

Wilfredo León zdobył w finale 15 punktów. MVP turnieju pokazał mistrzowską formę w najważniejszym meczu.

Aleksander Śliwka i Norbert Huber również zasłużyli na wyróżnienie. Kapitan zespołu zdobył 12 punktów, a środkowy zablokował 5 ataków rywali.

Indywidualne wyróżnienia na turnieju

Wilfredo León został MVP mistrzostw Europy w siatkówce. Polski przyjmujący zdominował klasyfikację najlepiej punktujących zawodników turnieju.

W drużynie turnieju znaleźli się również Norbert Huber i Marcin Janusz. Polski środkowy został najlepszym blokującym mistrzostw.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw

W pucharze Europy w siatkówce triumfowała Polska, pokonując w finale Włochy. Brązowy medal zdobyła Słowenia po zwycięstwie nad Francją. Piąte miejsce zajęła Ukraina.

Miejsce Drużyna Medal
1 Polska Złoty
2 Włochy Srebrny
3 Słowenia Brązowy
4 Francja -
5 Ukraina -
6 Serbia -
7 Niemcy -
8 Holandia -

Historia polskich sukcesów na mistrzostwach Europy

Pierwszy złoty medal siatkarskich mistrzostw Europy Polska zdobyła w 1976 roku. Biało-czerwoni pokonali wtedy Jugosławię w finale rozgrywanym w Stambule.

Polska pięciokrotnie zdobywała srebrne medale mistrzostw. Szczególnie pamiętne były finały z 1979 i 1983 roku przegrane z reprezentacją ZSRR.

Cztery brązowe medale dopełniają kolekcję polskiej reprezentacji. Ostatni brązowy medal Polacy zdobyli w 2011 roku.

Triumf w 2023 roku potwierdził dominację polskiej siatkówki w Europie. Drugi złoty medal mistrzostw kontynentu jest dowodem na siłę obecnego pokolenia siatkarzy.

Historyczny triumf polskich siatkarzy na europejskiej arenie

Siatkarskie mistrzostwa Europy 2023 przeszły do historii jako jeden z największych sukcesów polskiej siatkówki. Reprezentacja Polski dominowała przez cały turniej, wygrywając wszystkie kluczowe spotkania i zdobywając upragnione złoto po 47 latach przerwy.

Turniej rozegrany w czterech krajach pokazał siłę europejskiej siatkówki. 24 drużyny rywalizowały w ośmiu arenach, a wielki finał w Rzymie przyniósł Polsce historyczne zwycięstwo 3:0 nad Włochami. Wilfredo León potwierdził swoją klasę, zdobywając tytuł MVP turnieju.

Ten sukces ma szczególne znaczenie w kontekście dotychczasowych osiągnięć. Polska dołączyła do elitarnego grona dwukrotnych mistrzów Europy, potwierdzając swoją pozycję w światowej czołówce. Złoty medal z 2023 roku to jedenaste podium biało-czerwonych w historii mistrzostw Europy w siatkówce.

Najczęstsze pytania

Następne mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn odbędą się w 2025 roku. Turniej tradycyjnie rozgrywany jest co dwa lata. Dokładne daty i kraje-gospodarze nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV), ale standardowo zawody organizowane są w późnym okresie letnim.

Polska jako aktualny mistrz Europy ma duże szanse na obronę tytułu, biorąc pod uwagę silny skład i doświadczenie reprezentacji. Drużyna prowadzona przez Nikolę Grbicia utrzymuje wysoką formę i należy do ścisłej światowej czołówki. Kluczowi zawodnicy, w tym MVP turnieju Wilfredo León, nadal są w optymalnym wieku.

Największą liczbą tytułów mistrzowskich może pochwalić się Związek Radziecki, który triumfował aż 12 razy. W nowszej historii dominują Włochy i Rosja. Polska dołączyła do grona wielokrotnych mistrzów, zdobywając złote medale w 1976 i 2023 roku, co potwierdza rosnącą pozycję w europejskiej siatkówce.

Kwalifikacja do mistrzostw Europy odbywa się poprzez ranking CEV oraz turnieje eliminacyjne. Gospodarze otrzymują automatyczną kwalifikację, podobnie jak najlepsze drużyny poprzednich mistrzostw. Pozostałe reprezentacje muszą wywalczyć awans w eliminacjach, które rozgrywane są w grupach.

W turnieju finałowym mistrzostw Europy uczestniczą 24 drużyny. Zespoły są początkowo podzielone na cztery grupy po sześć reprezentacji. Do fazy pucharowej awansują po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy, które następnie rywalizują w systemie play-off.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rozgrywający w piłce siatkowej: Kluczowa rola w zespole
  2. Jak oglądać mecze siatkarskie na żywo: najlepsze platformy streamingowe
  3. Michał Winiarski: zarobki i majątek znanego siatkarza
  4. Słownik siatkarski: poznaj znaczenie wszystkich terminów w siatkówce
  5. Igrzyska Olimpijskie 2024 - Harmonogram i szczegóły
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dawid Borkowski
Dawid Borkowski

Witajcie, orędownicy sportowego chaosu! To ja, pasjonat siatkówki z nutą szaleństwa. Na moim blogu przywołuję widowiskowe smaczki z boiska, snując opowieści o rozgrywkach, gdzie piłka to taniec nad przepaścią. Zagłębiam się w kulisy spięć na siatce, odkrywając kulisy triumfu i porażki. Zapraszam was do królestwa moich słów, gdzie akcje są jak ataki, a emocje podają piłkę. Odkryjmy razem, że siatkówka to nie tylko gra - to filozofia walki i zgranej ekipy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły