Zagrywka górą - rodzaje, techniki wykonania i zawodnicy stosujący ten styl serwu

Zagrywka górą - rodzaje, techniki wykonania i zawodnicy stosujący ten styl serwu
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek29.08.2023 | 4 min.

Zagrywka górna jest jednym z kluczowych elementów gry w siatkówkę. Ten rodzaj serwu polega na uderzeniu piłki z góry, przez co można uzyskać dużą siłę i rotację, które utrudniają przyjęcie przez przeciwnika. W artykule przybliżę różne odmiany zagrywki górnej, sposoby jej wykonania oraz sylwetki zawodników, którzy z powodzeniem opanowali ten styl serwowania. Omówione zostaną także korzyści płynące z posiadania mocnej zagrywki górnej oraz treningi pozwalające ją udoskonalić.

Rodzaje zagrywki górą w siatkówce

W siatkówce wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zagrywki górnej, które różnią się techniką wykonania i celem taktycznym. Są to: zagrywka górna z wyskoku, z miejsca oraz z biegu.

Zagrywka górna z wyskoku

Zagrywka górna z wyskoku polega na wbiegnięciu w pole serwisowe, wykonaniu wyskoku i uderzeniu piłki z góry w momencie opuszczania się. Daje to możliwość uzyskania dużej siły i rotacji piłki. Stosowana jest przede wszystkim w celu zdobycia punktu bezpośrednio z zagrywki.

Aby poprawnie wykonać zagrywkę górną z wyskoku, należy wbiec w pole serwisowe, wykonać wyskok na optymalną wysokość, uderzyć piłkę tuż przed opadnięciem całym przedramieniem i lądować zachowując równowagę.

Zagrywka górna z miejsca

Zagrywka górna z miejsca wykonywana jest bez rozbiegu i wyskoku. Zawodnik stoi w miejscu wykonania serwisu i uderza piłkę ramieniem z góry. Siła uderzenia jest mniejsza niż przy zagrywce z wyskoku, za to łatwiej kontrolować kierunek lotu piłki.

Aby poprawnie wykonać zagrywkę górną z miejsca należy przyjąć stabilną postawę z piłką w jednej ręce, drugą ręką uderzyć piłkę ruchem od dołu do góry i obserwować tor jej lotu.

Techniki wykonywania zagrywki górnej

Bez względu na rodzaj zagrywki górnej, istnieje kilka kluczowych technik jej prawidłowego wykonania. Do najważniejszych należą: ułożenie dłoni na piłce, dynamika wyskoku lub odbicia, siła uderzenia oraz tor lotu piłki.

Ułożenie dłoni i piłki

Przy zagrywce górnej piłka spoczywa na otwartej dłoni gracza. Kciuk i palec wskazujący tworzą literę V, w którą wpasowuje się piłka. Pozostałe palce podtrzymują piłkę z boku. To ułożenie zapewnia stabilność i kontrolę w momencie uderzenia piłki.

Ważne jest, aby palce były rozłożone szeroko, dłoń wyprostowana, a nadgarstek sztywny. Pozwala to przenieść energię ruchu ręki i barku na piłkę.

Zagrożenia dla przeciwnika ze strony zagrywki górnej

Mocna i precyzyjna zagrywka górna stanowi poważne wyzwanie dla przyjmującego zespół. Może ona bowiem bezpośrednio przynieść punkt, jak i zmusić rywali do popełniania błędów.

Trudność w przyjęciu mocnej zagrywki

Siła i rotacja dobrze wykonanej zagrywki górnej powodują, że piłka porusza się bardzo szybko i zmiennym torem. Utrudnia to precyzyjne ustawienie się pod nią i przyjęcie. Często piłka odbija się mocno od rąk lub wręcz wymyka z kontroli przyjmującego.

Im mocniejsza jest zagrywka górna, tym trudniej ją skutecznie przyjąć. Dlatego przyjmujący muszą wykazywać się refleksem, spokojem i precyzją techniczną.

Możliwość zdobycia punktów bezpośrednio z zagrywki

Celem każdej zagrywki jest zdobycie punktu. W przypadku mocnej zagrywki górnej istnieje spore prawdopodobieństwo, że uda się to osiągnąć bezpośrednio po jej wykonaniu.

Dzięki rotacji i precyzji kierunku lotu piłki, zagrywka górna może spaść w takim miejscu boiska, z którego trudno ją odegrać lub w ogóle nie da się jej przyjąć. Pozwala to zdobyć punkt już na początku akcji.

Wywoływanie błędów w przyjęciu przez rywali

Nawet jeśli drużynie uda się przyjąć mocną zagrywkę górną, to i tak może być ona na tyle trudna do opanowania, że wywoła błędy w przyjęciu.

Częstym efektem silnej zagrywki górnej jest nieprecyzyjne lub za krótkie przyjęcie piłki. Umożliwia to atakującym łatwiejsze zablokowanie lub skuteczne zaatakowanie takiej niedokładnie odebranej piłki.

Sposoby trenowania zagrywki górnej

Zagrywka górą - rodzaje, techniki wykonania i zawodnicy stosujący ten styl serwu

Aby opanować zagrywkę górną i czynić z niej skuteczną broń w meczach, należy systematycznie trenować. Obejmuje to ćwiczenia siłowe, techniczne i taktyczne.

Ćwiczenia wzmacniające ramiona i barki

Siła ramion i barków ma kluczowe znaczenie dla uzyskania mocy w zagrywce górnej. Ważne są tu ćwiczenia z ciężarkami, gumami oporowymi czy wspinaczka na drążku.

Wzmacnianie górnej partii ciała pozwala na mocniejsze uderzenie piłki i nadanie jej większej prędkości podczas serwu.

Trening uderzeń piłki z góry

Najlepszą metodą doskonalenia samego uderzenia piłki w zagrywce górnej jest systematyczne powtarzanie ruchu uderzania. Można to robić solo lub z partnerem podrzucającym piłki.

Ważna jest kontrola i płynność uderzenia, jego dynamika i precyzja. Tylko trening czyni mistrza w tej kluczowej umiejętności zagrywki górnej.

Znaczenie zagrywki górnej we współczesnej siatkówce

Zagrywka, a zwłaszcza górna, odgrywa coraz większą rolę we współczesnej siatkówce. Jest kluczową bronią ofensywną, budującą przewagę zespołu.

Broń ofensywna najlepszych zawodników

Wielu światowej klasy siatkarzy posiada w swoim arsenale potężną zagrywkę górną. Często to właśnie ona pozwala im zdobywać punkty i wygrywać mecze dla swoich drużyn.

Słynni zawodnicy z mocną zagrywką górną to m.in. Wilfredo León, Maxim Mikhaylov czy Mateusz Bieniek.

Klucz do zdobywania przewagi nad rywalem

Dobra zagrywka górna może kompletnie zdezorganizować grę przeciwnika. Pozwala zepchnąć go do defensywy, zmusić do popełniania błędów i łatwiej go blokować oraz atakować.

Mocna zagrywka górna to klucz do zdobycia przewagi nad rywalem i zwycięstwa w meczu. Dlatego jest tak istotnym elementem nowoczesnej siatkówki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rozgrywający w piłce siatkowej: Kluczowa rola w zespole
  2. Challenge w siatkówce - jak działa system weryfikacji wideo
  3. Kategorie wiekowe w siatkówce - młodzik, kadet, junior. Jak grać z młodszymi kolegami
  4. Reklamy Google Ads
  5. Czym jest i jak poprawiać efektywność w siatkówce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek

Jestem pasjonatem siatkówki od zawsze. Na tym blogu znajdziesz relacje z meczów, porady treningowe i refleksje na temat tej pięknej dyscypliny sportu. Przekonam cię, że siatkówka to nie tylko gra, to styl życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email