Najlepsi atakujący w PlusLidze - ranking i statystyki

Najlepsi atakujący w PlusLidze - ranking i statystyki
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek30.08.2023 | 5 min.

Atakujący odgrywają kluczową rolę w drużynach siatkarskich. To właśnie oni zdobywają większość punktów poprzez skuteczne ataki z wszystkich stref boiska. W PlusLidze występuje wielu światowej klasy atakujących, którzy popisują się niezwykłymi umiejętnościami i osiągają znakomite statystyki. Ranking najlepszych atakujących PlusLigi wzbudza zawsze duże emocje i dyskusje wśród kibiców oraz ekspertów. Którzy zawodnicy zasługują obecnie na miano najlepszych? Jak wyglądała historia najskuteczniejszych atakujących w lidze?

Kryteria wyboru najlepszych atakujących

Średnia liczba punktów na mecz

Podstawowym kryterium oceny atakujących jest liczba zdobywanych przez nich punktów w meczach ligowych oraz pucharowych. Większa średnia oznacza regularną, wysoką skuteczność przez cały sezon. Najlepsi atakujący PlusLigi potrafią zdobywać nawet powyżej 20 punktów na mecz.

Skuteczność ataku

Obok liczby punktów, ważna jest również skuteczność ataku, czyli procent skończonych piłek w stosunku do wszystkich zaatakowanych. Świadczy ona o precyzji i powtarzalności ataków. Najlepsi atakujący osiągają skuteczność nawet 55-60% ataku.

Wskaźnik MVP i nagrody indywidualne

Dodatkowymi wyznacznikami klasy atakującego są wyróżnienia MVP meczu oraz nagrody indywidualne dla najlepszego atakującego sezonu. Świadczą one o dominacji zawodnika na tle całej ligi.

Najlepsi atakujący PlusLigi w sezonie 2022/2023

Wilfredo Leon (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Kubańczyk z polskim paszportem od lat uchodzi za jednego z najlepszych atakujących na świecie. W bieżącym sezonie imponuje skutecznością na poziomie 57% przy średniej 13 pkt na mecz. Jest liderem ZAKSY w drodze po kolejne mistrzostwo Polski.

Łukasz Kaczmarek (Skra Bełchatów)

Wychowanek Skry w wieku 23 lat jest rewelacją PlusLigi. Zdobywa średnio aż 15,5 pkt na mecz przy 55% skuteczności. Jego potężne szpony ze strefy 2 i 4 sieją postrach wśród rywali.

Bartosz Kwolek (Jastrzębski Węgiel)

26-letni przyjmujący mistrza Polski regularnie zdobywa 2-cyfrowe zdobycze punktowe (11 pkt na mecz). Wyróżnia się niezwykłą wszechstronnością ataku ze wszystkich pozycji.

Ranking najlepszych atakujących w historii PlusLigi

Michał Kubiak

Były kapitan reprezentacji Polski to ikona polskiej siatkówki. Słynął z potężnego ataku iuderzenia piłki z dużej wysokości. Aż 4-krotnie zdobywał tytuł MVP sezonu PlusLigi.

Mariusz Wlazły

Nazywany "Diabłem" ze względu na niezwykłą skoczność i dynamikę ataku. Dwukrotnie triumfował w klasyfikacji najlepszych punktujących, a także w rankingu MVP.

Piotr Nowakowski

Silny, uniwersalny atakujący, który straszył rywali przez wiele sezonów w Asseco Resovii. Dwukrotnie był najlepiej punktującym graczem PlusLigi.

Statystyki i osiągnięcia najlepszych atakujących PlusLigi

Najlepsi atakujący w PlusLidze - ranking i statystyki

Najwięcej punktów w meczu i sezonie

Rekord punktowy w jednym meczu należy do Kubiaka - 45 oczek przeciwko Delectie Bydgoszcz. Z kolei w całym sezonie nikt nie zbliżył się do osiągnięcia Wlazłego z sezonu 2014/2015, kiedy zdobył aż 832 punkty.

Najlepsza skuteczność ataku

Pod tym względem króluje Leon ze wspomnianym już wynikiem 57% skuteczności ataku w sezonie 2022/2023. Wcześniej rekord należał do Kubiaka z sezonu 2010/2011 - 56% skuteczności.

Rekordy punktowe w reprezentacji Polski

Zdecydowanym liderem jest Kubiak z 1869 punktami w reprezentacji. Na drugim miejscu plasuje się Wlazły - 1370 pkt. Trzeci jest Leon z 1096 oczkami, ale wciąż aktywnie powiększa swój dorobek.

Podsumowanie i wnioski

Kluczowe cechy najlepszych atakujących

Liderzy rankingu łączą niezwykłe umiejętności techniczne z siłą uderzenia i skocznością. Charakteryzuje ich też nieustępliwość i instynkt zdobywcy punktów. Są liderami zespołów.

Aktualni liderzy rankingu atakujących

W ostatnich latach dominują Leon i Kubiak. W najbliższej przyszłości wiele można spodziewać się po młodych talentach pokroju Kaczmarka.

Perspektywy rozwoju młodych atakujących

Kaczmarek i inni utalentowani gracze pokazują, że przyszłość polskiej siatkówki jest w dobrych rękach. Jeśli nadal będą się rozwijać, mogą dołączyć do panteonu gwiazd PlusLigi i reprezentacji.

Podsumowanie

Ranking najlepszych atakujących PlusLigi wzbudza zawsze emocje i dyskusje wśród kibiców. Analiza kryteriów wyboru, aktualnej formy zawodników i historycznych osiągnięć pozwala jednak w miarę obiektywnie wskazać liderów. Leon, Kubiak czy Wlazły na stałe zapisali się w historii polskiej siatkówki. Teraz nadeszła pora na młodych, utalentowanych graczy, by podjęli wyzwanie i w przyszłości dołączyli do ligowej czołówki. Ich postawa z pewnością dostarczy fanom wielu emocji.

Najczęściej zadawane pytania

Skuteczność ataku to stosunek liczby skutecznych ataków do wszystkich wykonanych ataków. Wyraża się ją w procentach.

Najczęściej nagrodę MVP otrzymywał Michał Kubiak (4 razy). Po 3 razy triumfowali Mariusz Wlazły i Wilfredo Leon.

Najbardziej utytułowany jest Płomień Sosnowiec, który w latach 1993-2004 triumfował aż 12 razy. Obecnie najczęściej mistrzem zostaje ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Ten rekord należy do Wilfredo Leona, który jako 21-latek został MVP sezonu 2016/2017.

Zdecydowanym liderem jest Michał Kubiak z 1869 punktami. Drugi jest Mariusz Wlazły z 1370 oczkami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywający w piłce siatkowej: Kluczowa rola w zespole
  2. Jak zostać statystykiem siatkarskim i analizować mecze
  3. Ustawienia w siatkówce dla początkujących - wyjaśnienie podstaw
  4. Reklamy Google Ads
  5. Czym jest i jak poprawiać efektywność w siatkówce
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek

Jestem pasjonatem siatkówki od zawsze. Na tym blogu znajdziesz relacje z meczów, porady treningowe i refleksje na temat tej pięknej dyscypliny sportu. Przekonam cię, że siatkówka to nie tylko gra, to styl życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły