10 zasad i przepisów obowiązujących w siatkówce. Poradnik dla nowicjuszy

10 zasad i przepisów obowiązujących w siatkówce. Poradnik dla nowicjuszy
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek13.08.2023 | 6 min.

Siatkówka to niezwykle popularny sport drużynowy, który wciąga widzów niesamowitą dynamiką i widowiskowością. Aby dobrze zrozumieć tę dyscyplinę i móc w pełni cieszyć się jej urokami, warto poznać podstawowe zasady i techniki gry obowiązujące na boisku. Poniższy poradnik przybliży kluczowe elementy siatkówki - od wymiarów boiska po zaawansowane ustawienia taktyczne.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę

Rozmiar boiska i siatki

Standardowe boisko do siatkówki ma wymiary 18 x 9 metrów, a w turniejach międzynarodowych nawet 18 x 9,5 metra. Pole gry wyznaczają linie boczne i końcowe. Przez środek boiska na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet rozpięta jest siatka o długości 9,5 do 10 metrów. Ważne, by piłka nie dotknęła podłoża po swojej stronie boiska.

Liczba graczy

W siatkówce grają dwie drużyny po 6 zawodników każda (w tym maksymalnie 6 rezerwowych). Na boisku w danym momencie mogą przebywać maksymalnie po 6 graczy z każdej drużyny. Co istotne, zmiany zawodników można dokonywać praktycznie bez ograniczeń w każdym secie.

Dotknięcie piłki

Każdy zawodnik ma prawo do maksymalnie 3 kontaktów z piłką z rzędu, zanim odeśle ją na stronę przeciwnika. Wyjątkiem jest tzw. blok, który nie jest zaliczany jako dotknięcie. Piłka nie może zostać złapana i rzucona - zawsze trzeba ją odbijać dowolną częścią ciała.

Zagrywka

Wykonanie zagrywki

To element rozpoczynający każdą akcję w siatkówce. Zagrywkę wykonuje się z linii końcowej boiska, uderzając piłkę zza głowy jedną ręką. Najczęściej stosowane są zagrywki tenisowe lub sposobem dolnym. Piłka musi przelecieć nad siatką i wylądować w polu gry przeciwnika.

Błędy przy zagrywce

Do najczęstszych błędów przy zagrywce zaliczamy: dotknięcie linii końcowej lub jej przekroczenie, zagrywkę oburącz lub dołem, dotknięcie siatki i wylądowanie piłki poza polem gry rywala. W każdym z tych przypadków punkt otrzymuje drużyna przeciwna.

Rodzaje zagrywek

Wyróżniamy różne rodzaje zagrywek - od podstawowych, ułatwiających kontrolę lotu piłki, po zaawansowane zagrywki z wyskoku czy z przewrotką, które utrudniają odbiór. Dobór zagrywki zależy od umiejętności i taktyki zawodnika.

Odbiór piłki

Ustawienie przy odbiorze

Przy odbiorze ważne jest odpowiednie ustawienie - lekko ugięte nogi, ręce na wysokości pasa. Należy obserwować lot piłki i poruszać się tak, by znaleźć się w dobrej pozycji do odbioru.

Odbiór sposobem górnym i dolnym

Do odbioru wykorzystuje się najczęściej wystawienie sposobem górnym, czyli palcami ponad głowę lub sposobem dolnym - znajdując się pod piłką. Kluczowe jest ustawienie tułowia i precyzyjne uderzenie.

Błędy przy odbiorze

Najczęstsze błędy to źle wykonana wystawa, podwójne odbicie, czyli kolejny kontakt z piłką w tej samej akcji oraz nieprawidłowe ustawienie ciała, powodujące niecelny lub nieprecyzyjny odbiór.

Atak

Uderzenia piłki sposobem dolnym i górnym

W ataku wykorzystuje się mocne uderzenie piłki ręką z wyskoku - sposobem dolnym lub górnym. Celem jest skierowanie piłki w trudny obszar boiska, tak by utrudnić rywalom jej odbiór.

Kombinacje ataku

Ataki mogą być pojedyncze lub w kombinacjach 2-3 osobowych. Stosuje się również wystawienie do ataku (kiwka), fałszywe zamachy i inne zagrania taktyczne utrudniające blok.

Błędy przy ataku

Typowe błędy to atak w siatkę lub aut, podwójne odbicie, przytrzymanie piłki oraz przekroczenie linii środkowej. Kluczowa jest precyzja uderzenia i wyczucie odległości od siatki.

Blok

Ustawienie bloku

Blok polega na przechwyceniu ataku przeciwnika poprzez ustawienie rąk nad siatką. Najczęściej wykonuje się go w strefie 2 i 4 boiska, ze skocznym wyskokiem.

Jednoosobowy i dwuosobowy blok

Blok może być jednoosobowy lub dwuosobowy - w tym drugim przypadku dwóch graczy ustawia się obok siebie, by powiększyć powierzchnię bloku.

Czytanie ataku przeciwnika

Skuteczność bloku zależy od obserwacji ruchów atakującego i przewidywania kierunku uderzenia oraz zgrania współpracujących ze sobą zawodników.

Zmiany i ustawienia

Systemy ustawień w siatkówce

W siatkówce wyróżnia się różne systemy ustawień graczy na boisku - m.in. 4-2, 6-2, 5-1. Określają one rozmieszczenie graczy według zadań w ataku i obronie.

Zmiany zawodników

Dokonywanie wielu zmian w trakcie meczu jest kluczowe, by wprowadzać na boisko wypoczętych rezerwowych i odpowiednio dostosowywać taktykę.

Ustawienia obronne i atakujące

W zależności od sytuacji w grze, drużyna może przyjąć ustawienie obronne, skupione na odbiorze zagrywki i ataku lub bardziej atakujące, nastawione na skomplikowane akcje ofensywne.

Podsumowanie

Siatkówka to z pozoru prosta, ale w rzeczywistości dość skomplikowana gra zespołowa. Aby dobrze bawić się tym sportem i odnosić sukcesy, należy opanować podstawowe umiejętności takie jak odbiór, atak, zagrywka i blok. Równie ważna jest znajomość wymiarów boiska, liczby graczy i zasady 3 odbić piłki. Warto też poznać zaawansowane techniki siatkarskie i zrozumieć taktyczne ustawienia zespołu. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pozwolił lepiej zrozumieć tę pasjonującą dyscyplinę.

Najczęściej zadawane pytania

W zawodach mężczyzn siatka zawieszona jest na wysokości 2,43 m, natomiast w zawodach kobiet na wysokości 2,24 m.

Zawodnik może maksymalnie 3 razy z rzędu odbić piłkę - wyjątkiem jest tutaj odbicie piłki w bloku, które nie jest zaliczane jako jedno z 3 odbić.

W siatkówce można dokonywać praktycznie nieograniczonej liczby zmian w każdym secie, w dowolnym momencie akcji.

Standardowe wymiary boiska to 18 x 9 m, choć w rozgrywkach międzynarodowych boisko może mieć nawet 18 x 9,5 m.

W siatkówce grają 2 drużyny 6-osobowe. Jednocześnie na boisku może przebywać maksymalnie 6 zawodników z każdego zespołu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rozgrywający w piłce siatkowej: Kluczowa rola w zespole
  2. Challenge w siatkówce - jak działa system weryfikacji wideo
  3. Kategorie wiekowe w siatkówce - młodzik, kadet, junior. Jak grać z młodszymi kolegami
  4. Reklamy Google Ads
  5. Czym jest i jak poprawiać efektywność w siatkówce
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Mazurek
Kacper Mazurek

Jestem pasjonatem siatkówki od zawsze. Na tym blogu znajdziesz relacje z meczów, porady treningowe i refleksje na temat tej pięknej dyscypliny sportu. Przekonam cię, że siatkówka to nie tylko gra, to styl życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły